Hamas: 2 esiri serbest bırakmak için Katar’ı bilgilendirdik ancak İsrail reddetti

Kassam Tugayları’nın Sözcüsü Ebu Ubeyde, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail vatandaşı 2 sivili insani gerekçelerle serbest bırakmak istedikleri yönünde Katar’ı bilgilendirdiklerini ancak Tel Aviv’in bunu reddettiğini duyurdu.

“SAHTE PROPAGANDAYA YORUM YAPMAYACAĞIZ”

Ebu Ubeyde’nin açıklamasında, serbest bırakılmak istenen kişilerin isim ve kimlik bilgileri de paylaşıldı. Kassam Tugayları, dün serbest bıraktıkları iki ABD vatandaşı ile aynı yöntemi kullanarak iki İsrailli sivil esiri de yarın sabah teslim etmeye hazır olduklarını duyurdu. İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada ise ” Hamas‘ın sahte propagandasına yorum yapmayacağız. Esirleri evlerine geri getirmek için her biçimde adım atmaya devam edeceğiz” ifadesi kullanıldı.

“BU AŞAMADA HERHANGİ BİR YORUM YAPMAYACAĞIZ”

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü Lior Haiat telefonda yaptığı açıklamada, “Bu aşamada herhangi bir yorum yapmayacaklarını” söyledi. İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde esir tutulan İsraillilerden 210’unun ailelerine bilgi verildiğini duyurmuştu. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, bu rakamın esirlerin toplam sayısı olmadığını ve İsrail ordusunun kayıp İsraillilerle ilgili bilgileri araştırdığını söylemişti.

KASSAM TUGAYLARI ABD’Lİ ESİRLERİ SERBEST BIRAKTI

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarındaki ihlallerine karşı 7 Ekim sabahı “Aksa Tufanı” adıyla İsrail’e karşı kapsamlı saldırı başlatmıştı. Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmiş ve İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmişti.İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir