İsrail ordusu 2 Filistinliyi öldürdü, öğrencileri gözaltına aldı

İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Nur Şems Mülteci Kampı’na düzenlediği baskında 2 Filistinli öldürüldü, bir İsrail askeri ise yaralandı. Görgü tanıkları, İsrail ordusunun, sabahın erken saatlerinde Tulkerem kentindeki kampa çeşitli noktalardan baskın düzenlediğini aktardı.

Asker ile baskına karşı çıkan Filistinliler arasında silahlı çatışma çıktığını anlatan tanıklar, İsrail ordusunun buldozerlerle kampın caddelerine ve Filistinlilerin araçlarına zarar verdiğini kaydetti. Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberinde, İsrail ordusunun baskınında hayatını kaybeden Filistinlilerin, 21 yaşındaki Useyd Cebavi ve 32 yaşındaki Abdurrahman Süleyman Ebu Dağaş olduğu belirtildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada ise Batı Şeria’daki Nur Şems Mülteci Kampı’na düzenlenen baskında bir askerin şarapnel parçalarıyla yaralandığı belirtildi. Söz konusu İsrail askerinin, hastanede tedavi altına alındığı kaydedildi.

ÜNİVERSİTEYE DE BASKIN DÜZENLENDİ

Öte yandan, Batı Şeria’daki Birzeit Üniversitesi’ne düzenlenen baskında çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. Birzeit Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “İşgal ordusundan kalabalık bir birlik, şafak vakti üniversite kampüsüne baskın düzenledi, çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı ve üniversitenin mülküne zarar verdi” ifadeleri kullanıldı.

İsrail ordusunun kampüse düzenlediği baskın ve gözaltların kınandığı açıklamada, söz konusu baskının üniversitelerin ve eğitim kurumlarının kutsallığının yanı sıra tüm uluslararası norm ve sözleşmeleri ihlal ettiği vurgulandı. Görgü tanıkları, baskın sırasında üniversite çevresinde 20’ye yakın İsrail askeri aracı bulunduğunu aktardı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir