İsrail’den ‘Afrika’ yalanlaması, Blinken’den ‘Gazze’ açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana saldırılarına devam ettiği Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlilere bölgeden ayrılmaları için baskı yapılması gerektiğini söyledi. Batı Kudüs’te bulunan ABD’nin Kudüs Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Blinken, bölge ülkeleriyle yaptığı görüşmeler sonrasında İsrail’e gelerek açıklamalarda bulundu.

‘ŞARTLAR İZİN VERDİĞİNDE EVLERİNE DÖNMELİLER’

İsrail Başbakanı Netanyahu ile yaptığı görüşmeye değinen Blinken, “Bugünkü toplantılarda, Filistinli sivillerin şartlar izin verdiğinde evlerine dönebilmeleri gerektiği konusunda gayet açıktım. (Filistinlilere) Gazze’den ayrılmaları için baskı yapılmamalı” dedi. Blinken, İsrail’in “Gazze’nin kuzeyinde daha düşük yoğunluklu bir aşamaya doğru gittiğini” ve “İsrail ordusunun güçlerini azalttığını” savunarak, Tel Aviv yönetiminin Birleşmiş Milletler’in (BM) “bir değerlendirme misyonu yürüteceği bir planı kabul ettiğini” bildirdi.

Misyonun “yerlerinden edilmiş Filistinlilerin kuzeydeki evlerine dönmelerine izin verilmesi konusunda ne yapılması gerektiğini belirleyeceğini” söyleyen Blinken, “Bu bir gecede olmayacak. Ciddi altyapı ve insani zorluklar var. Ancak misyon, bu engelleri ve bunların nasıl aşılabileceğini değerlendiren bir süreç başlatacak” şeklinde konuştu.

‘SAVAŞIN EN KISA SÜREDE BİTMESİNİ İSTİYORUZ’

Eşi, oğlu ve kızının yanı sıra kameraman arkadaşı Samir Ebu Dakka’yı ve son olarak kendisi gibi gazeteci olan oğlu Hamza ed-Dahduh’u kaybeden Al Jazeera muhabiri Vail ed-Dahduh için taziyelerini dile getiren Blinken, “Bu savaşın en kısa sürede bitmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Blinken, ABD’nin Filistinlilerin Gazze dışına taşınmasını savunan her türlü öneriyi reddettiğine dikkati çekerek, “Filistinliler için siyasi hakları anlamında bir yol olması da hayati önemde. Biz ve bölge ülkeleri Gazze ve Batı Şeria dahil Filistin yönetimini destekliyoruz. Bölgede konuştuğum herkesle, bu tekrar bariz bir şekilde ortaya çıktı” dedi.

‘KONGO İLE GİZLİ GÖRÜŞME YOK’

Öte yandan İsrail, saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin göç ettirilmesi için Kongo ile gizli görüşmeler yürüttüğüne ilişkin haberlerin ardından, Filistinlilerin Afrika’daki ülkelere taşınması için bir araştırmaları olmadığını bildirdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, X sosyal medya hesabından konuya ilişkin paylaşımda bulundu.

AA’nın aktardığına göre Haiat, konuya ilişkin haberlere yanıt olarak, “İsrail, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin Afrika ülkelerine taşınmasının uygulanabilirliğini araştırmıyor” ifadesini kullandı.

Times of Israel haber sitesinin 3 Ocak’taki haberinde, İsrailli yetkililerin Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) ve diğer bazı ülkelerle, Filistinli mültecilerin kabulü konusunda gizli görüşmeler yürüttükleri ileri sürülmüştü. Kongo Hükümet Sözcüsü Patrick Muyaya 5 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “Medyada yer alan haberlerin aksine, KDC ile İsrail arasında, KDC topraklarında Filistinli mültecilerin kabulü konusunda herhangi bir müzakere, tartışma veya girişim olmamıştır.” ifadesini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir