İstanbul’da Bu 3 İlçeye Dikkat! Resmen Zehir Soluyoruz

Hava kalitesiyle ilgili yapılan araştırmalar, İstanbul’da hava kirliliğinin yüksek seviyede olduğunu ortaya koyuyor. Peki megakentin havası en kirli ilçeleri hangileri? Kirliliğin sebebi ne? CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Caner Emre Kınacı, CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen’e sordu.

İstanbul’da derin bir nefes almak, oh çekmek, temiz hava solumak artık neredeyse imkansız. Çünkü İstanbullu zehir soluyor. En kirli ilçelerin başında Mecidiyeköy, Esenler ve Avcılar geliyor.

İstanbul’da hava kalitesi değerlerinde PM değeri 2.5. Yani hava kalitesi değeri olması gereken değerin çok çok altında. Hava çok kirli.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen konuyla ilgili, “İstanbul’un bazı semtlerinde partiküler madde kirliliği artık çok fazla. PM 2.5 dediğin 2.5 mikrometre çaplı partiküllerdir bunlar. Konsantrasyon da 57-60 civarında gösteriyor ki bunlar Dünya Sağlık Örgütü’nün eşik değer olarak koyduğu 10 mikrogram/metreküpün çok üzerinde bu değer” ifadelerini kullandı.

Peki ilçe ilçe hava kirlilik oranı nasıl değişiyor? Prof. Dr. Orhan Şen, “Konutlardan çıkan kirlilik, ulaştırmadan ve yollardan çıkan ve noktasal kirlilik vardır o da fabrika” dedi.

Kalitesiz havayı solumanın zararları nelerdir ve çözüm nedir? Prof. Dr. Orhan Şeni “Kirleticiler içindeki bu partikül maddeler insan sağlığı açısından son derece zararlı. Bu dizel araçlardan kurtulmamız lazım yani içten yanmalı motorlardan kurtulmamız lazım. Böylelikle emisyondan kurtulacağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir